COLOSS: Seminář v Olomouci

15. října 2022 na PřF UP v Olomouci

COLOSS: Olomoucký včelařský seminář

Učíme se včelařit v extrémech  

Datum konání: 9. 11. 2024

Místo konání: učebna 2001 (2. patro, Aula), budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, 17. listopadu 1192/12, Olomouc

Program

9:00 - 10:00 Registrace

10:00 - 10:10 Zahájení

Zahajovací přednáška zahraničního hosta:

  • 10:10 - 11:30 Jean-Daniel Charriere (Agroscop, Švýcarsko): Hniloba včelího plodu - poznatky z výzkumu i praktické zkušenosti ze Švýcarska

Z aktuálního výzkumu v laboratoři

  • 11:30 - 11:50 Kristýna Myslínová (PřF UPOL): Vliv pylových náhražek na složení včelí hemolymfy
  • 11:50 - 12:15 Pavel Urva (PřF UPOL): Odorant vazebné proteiny včely medonosné: klíč k varroarezistentním včelstvům?

12:15 - 13:20 Oběd v místě konání- hradí si účastníci při registraci

Klimatické extrémy a jejich vliv na včelaření

  • 13:20 - 13:40 Ondřej Biemann & Štěpán Čech (PřF UPOL): Dopady klimatických změn na průběh včelařského roku
  • 13:40 - 14:45 Jan Brus (PřF UPOL): 

14:45 - 15:15 pauza na kávu 

Praktické aspekty

  • 15:15 - 15:35 Lenka Jerele (Slovinsko): Jak teplotní stres ovlivňuje zdraví včel
  • 15:35 - 16:35 Jiří Danihlík (PřF UPOL) Varroóza - možnosti její prevence a léčení včelstev v měnících se klimatických podmínkách

16:35 - 17:00 Závěrečná diskuse a zakončení semináře

Zahraniční hosté budou přednášet anglicky, avšak jejich projev bude během přednášek konsekutivně překládán do češtiny.
Změna programu vyhrazena.

Konferenční poplatek: 

Dobrovolné vstupné se hradí v místě konání konference

Z vybraného vstupné hradíme náklady na tento seminář, občerstvení, provoz webu (Webnode), služby spojené s vizualizací dat (Flourish) a další dílčí aktivity spojené a realizací českého COLOSSu. Vaše příspěvky nám pomáhají udržet projekt i v době, kdy nemáme na jeho realizaci projektové peníze. Předem děkujeme za Vaši podporu.

Přihlášení:

Na seminář je nutné se registrovat. Pro registraci vyplňte tento formulář zde.

Kapacita akce je omezena na 150 účastníků. Registrace je možná do naplnění kapacity, nejpozději však do 31. 10. 2024


Abstrakty přednášek

Jean-Daniel Charriére (Agroscop, Švýcarsko)

Hniloba včelího plodu - poznatky z výzkumu i praktické zkušenosti ze Švýcarska

Zahraniční přednášející se zaměří na biologii, šíření i variabilitu bakterie Melissococcus plutonius, která způsobuje hnilobu včelího plodu. Kromě toho nás host seznání s metodikou zvládání hniloby včelího plodu ve Švýcarsku a dalších zemích Evropy. S Jean-Danielem Charriere jsme dříve spolupracovali na vývoji metodiky diagnostiky hniloby včelího plodu z úlové měli a kolega nám také poskytl film o hnilobě včelího plodu, který jsme s PSNV přeložili do češtiny a je dostupný na našem Youtube kanálu zde.

Kristýna Myslínová

Vliv pylových náhražek na složení včelí hemolymfy

Zdraví a odolnost včely medonosné (Apis mellifera) jsou klíčové nejen pro její roli v opylování a zachování biodiverzity, ale také pro udržitelnost včelařství jako odvětví. Výživa se ukazuje jako zásadní faktor ovlivňující jak vitalitu včel, tak jejich schopnost čelit různým environmentálním stresorům. Různé zdroje proteinů, jako je tradiční pyl, pylové náhražky a mikrořasy, mohou významně ovlivnit metabolické procesy ve včelím organismu, což má přímý dopad na jejich zdraví. Tato přednáška se zaměří na nejnovější vědecké poznatky o výživě včel, včetně potenciálních rizik a přínosů používání pylových náhražek, a bude věnována zejména výsledkům analýzy aminokyselinového profilu včelí hemolymfy. 


Pavel Urva

Odorant vazebné proteiny včely medonosné: klíč k varroarezistentním včelstvům?

Význam včelstev pro celosvětovou zemědělskou produkci a udržení biologické diverzity je nezanedbatelný. Tato notoricky známá informace již v současné době není nikterak překvapivým prohlášením. Co však překvapující může být, je až neuvěřitelně silný vliv včelího čichu na udržení adekvátní úrovně imunitních reakcí a intraspecifické výměny informací v podobě pachu. Infestace kleštíkem včelím narušuje obojí, imunitu a stejně tak pachově založenou komunikaci. Pro pochopení způsobu, jakým k tomuto jevu nastává je třeba studovat funkci odorant vazebných proteinů (OBP). Cesta ke zdravějším včelstvům vedená skrze studium OBP zatím není u konce, ale není ani zcela na začátku, a proto se pokusím v rámci své krátké přednášky alespoň shrnout a vysvětlit současné znalosti o této kapitole včelího světa.


Ondřej Biemann

Dopady klimatických změn na průběh včelařského roku

Jaké mají klimatické změny dopady na včelstva a jejich chování v průběhu roku? Mohou teplotní a srážkové výkyvy ovlivnit život včelstva včetně úspěšnosti zimování? Jak souvisí klimatické podmínky s melecitózní snůškou? Na tyto a další otázky vám odpoví tento příspěvek týkající se dopadu postupně se měnícího klimatu na včelstva včely medonosné. Přednáškou sice nevyřešíme všechny globální klimatické problémy, můžeme ale poukázat na to, jakým přírodním hrozbám mohou do budoucna včelstva čelit a co lze v sektoru včelařství z tohoto pohledu očekávat.


Jan Brus


Lenka Jerele (Slovinsko)

Jak teplotní stres ovlivňuje zdraví včel

Včely medonosné hrají klíčovou roli v opylování rostlin a udržování biodiverzity, ale jsou čím dál vice ovlivňovány změnou klimatu. Stoupající teploty a častější vlny veder narušují chování včelstev a jejich schopnost prosperovat. Tepelný stres oslabuje imunitní systém včel, čímž jsou náchylnější k patogenům a dalším environmentálním hrozbám. V přednášce si ukážeme, jak teplotní stress ovlivňuji zdraví a fyziologii včel a strategie pro zvládání těchto problémů v praxi.


Jiří Danihlík

Kritické aspekty varroózy a souvisejících chorob

Varroóza patří mezi nejpalčivější problém současného včelařství nejen u nás ale i jinde ve světě. V přednášce se zaměříme na různé strategie zvládání varroózy včetně kritických aspektů, které mohou úspěšnost zásahů výrazně snížit. Projdeme si kritické body nutné pro úspěšné zvládnutí varroózy během roku včetně přizpůsobení se klimatickým změnám. A samozřejmě se podáváme, co nám říkají data z COLOSS dotazníků.


Jak se dostat na místo konání a kde zaparkovat?

Vlakem či autobusem na hlavní nádraží a pak tramvají na zastávku Envelopa, případně autobusem č. 13 na zastávku Envelopa nebo 17. listopadu.

Pokud pojedete autem, zaparkujte na ulici 17. listopadu a pak pokračujte k velké prosklené budově PřF UP. S parkovacími místy by neměl být o víkendu problém.

Přijeďte s i s rodinou!

Pevnost poznání se nachází nedaleko PřF a je vzdělávacím centrem pro veřejnost. Nachází se tam expozice, kde si přijdou na své rodiče, děti i prarodiče. Více informací na stránkách zařízení.

Turistické informace o Olomouci a jeho okolí jsou zde.

Ubytování

Ubytování pro vzdálenější účastníky nezajišťujeme. Pokud si chcete zajistit ubytování, zkuste využít ubytovacích kapacit UP, vysokoškolské koleje se nacházejí nedaleko PřF, více zde.


Partneři

Zahraničního hosta jsme mohli pozvat díky laskavé finanční podpoře od Pracovní společnosti nástavkových včelařů (PSNV).