Mapa rezistence kleštíka včelího k pyrethroidům

Rezistence kleštíka včelího  (Varroa destructor) k  pyrethroidům

Pyrethroidy patří do skupiny velmi účinných akaricidů. Ve včelařství se v ČR používají k tlumení nákazy parazitickým roztočem Varroa destructor. Dlouhodobé nosiče pyrethroidů (Gabon), které se používají k aplikaci této látky, obsahují velké množství účinné látky, která je rozpustná ve vosku a obtížně se rozkládá. Rezidua těchto látek vedou k selekčnímu tlaku na roztoče, který si tak může vytvořit rezistenci k těmto látkám. 

Rezistence k pyrethroidům je založena na jednonukleotidové mutaci v genu pro sodný kanál, který je součástí buněk v organismu roztoče. Tato mutace vede k tomu, že účinná látka léčiva na roztoče nepůsobí, takže se roztoč stává rezistentním. Mutace vznikají náhodně, je to běžný přírodní jev u všech organismů. Problém ale nastává v situaci, že mutace náhodně vznikne u roztočů, kteří jsou vystaveni léčivu nebo jeho reziduím po léčbě. Tím pádem na takové roztoče léčivo nepůsobí a oni přežijí. Následně se dále množí a tuto pro roztoče výhodnou mutaci šíří na své potomky. 

Výskyt rezistentních roztočů vede k tomu, že v oblasti jejich výskytu nelze tyto látky použít, protože proti varroóze nebudou účinné. V takové situace je potřeba využít léčiva s jinými účinnými látkami, např. kyselinu mravenčí, šťavelovou nebo thymol, případně vhodné zootechnické zásahy.

Výzkumný ústav včelařský, s.r.o. provedl v roce 2024 analýzu této mutace u roztočů sesbíraných v různých lokalitách ČR. Výsledná data poskytl týmu COLOSS pro jejich zveřejnění a díky tomu můžeme výsledky vizualizovat v interaktivní mapě. Ta je k dispozici níže.

Více se o provedené analýze, metodice sběru vzorků dozvíte na příslušné stránce VÚVč. zde.

Náklady na provedení analýz hradilo Ministerstvo zemědělství ČR z projektu: Molekulárně biologické metody v prevenci a snižování ztrát včelstev_2024, DMS 1118-2024-16232.